Tarihin En İyi Savaş Filmleri

Tarihin En İyi Savaş Filmleri

En Çok İzlenen ekibi sizlere tarihin en iyi savaş filmleri listesini hazırladık. İkinci dünya savaşını konu edinen filmler sizlerle.

1- Schindler’s List / Schindler’ın Listesi (1993) IMDb: 8,9

Tarihin en iyi savaş filmleri arasında listemizin birinci sırasında yer alan ödül almış Schindler’s List yer alıyor. Filmde Oscar Schindler adındaki bir adam Nazi askerlerine çelik sefer tası üretimi ve satışı yapan fabrikanın sahibidir. Fabrika Polonya’da bulunmaktadır. Oscar Schindler, o zamanın Yahudi baskısını ortadan kaldırmak için fabrikaya 1100 Yahudi işe alır. Nazi Almanyası tarafından Yahudilere olan baskı ve şiddet artış gösterince Schindler, bir liste oluşturur ve kurtaracağı kişilerin adını bu listeye yazar. Gerçek bir hikayeden dönüştürülen film Steven Spielberg tarafından yönetilmiştir. 7 Oscar ödülü alan filmin oyuncu kadrosunda Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley yer alıyor.

2- Life is Beautiful / Hayat Güzeldir (1997) IMDb: 8,6

Life is Beautiful filmi milyonlarca insanın hayatını kaybettiği ikinci dünya savaşını konu edinen filmlerden bir tanesidir. Dönemin en çok izlenen filmlerinden biri olan Hayat Güzeldir, ikinci dünya savaşından birkaç yıl öncesinde geçmektedir. Guido, güzeller güzeli Dora’ya aşık olur. Karşısına birçok engel ve problem çıksa da en sonunda evlenirler. Yeni evli çiftimiz mutlu bir hayat sürdürmek isterken ikinci dünya savaşı patlak verir. İkinci dünya savaşının sivil halkı olumsuz etkilerini en iyi şekilde sinemaya uyarlayan bu filmi Roberto Benigni yönetti. Oyuncu kadrosunda ise Nicoletta Braschi, Roberto Benigni ve Giorgio Cantarini yer alıyor.

3- Saving Private Ryan / Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) IMDb: 8,6

İkinci savaşını en iyi anlatan filmlerden biri olan Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998 yapımı Steven Spielberg tarafından yönetilen ve oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Matt Damon ve Tom Sizemore gibi isimlerin yer aldığı mutlaka izlemeniz gereken savaş filmlerinden biridir. Saving Private Ryan filminde Amerikan ordusunun başından geçen bir olay konu alınmıştır. Bir anne dört oğlunu da savaşa göndermiştir ve üç oğlunun öldüğü haberini alır. Geriye bir tek oğlu kalır ve onu merak eder. Son çocuğu Er James Ryan’dır. Amerikan ordusu seferber olup Er Ryan’ı kurtarmak için elinden geleni yapmaya başlar.

Buna da göz atın: En Çok İzlenen 2020 Yapımı Türk Filmleri

4 Yorum

Bir Cevap Yazın