İzlemeniz Gereken En İyi Belgesel Önerileri

Seven Worlds One Planet en iyi belgesel önerileri

Belgesel izlemeyi sever misiniz? Evren, doğa, hayvanlar hakkında biraz bilgi almayı hepimiz isteriz. İşte izlemeniz gereken en iyi belgesel önerileri yazımız sizlerle!

1- Wonders of the Universe

Wonders of the Universe

Profesör Brian Cox, tabiat yasalarını yöneten temel ilkeleri açıklamak için dünyanın en dramatik bölgelerine seyahat ediyor. İnsanlığın hikayesi veevrenin kafa karıştıran ve bir o kadar da heyecan uyandıran hikayesinin birbiriyle olan ilişkisini ortaya koyuyor.

2- The Planets

the planets

Profesör Brian Cox, The Planets isimli belgeselinde Güneş sistemi içinde bulunan gezegenlerin geçmiş, günümüz ve gelecekteki durumlarını ve bizimle gezegenimizi nasıl etkileyeceğini anlatıyor.

3- Cosmos: A Spacetime Odyssey

cosmos a spacetime odyssey

Amerika televizyonlarında yayınlanan 2014 yapımı bilim belgesel televizyon dizisi olan Cosmos, Carl Sagan tarafından bilimsel belgesellerin öncüsü seçilmiştir. Cosmos: A Spacetime Odyssey isimli yapım, 1980 yılında yayınlanan Cosmos: A Personal Voyage’ın devamı olarak gelmiştir. Bu belgeselde Carl Sagan, izleyiciyi evrendeki farklı unsurlar ve kozmolojik olaylar hakkında dikkat çeken, eğlenceli bir seyahate çıkarıyor.

4- The World At War

The World At War

Tarihin en ölümcül ve en büyük savaşı olan İkinci Dünya Savaşı’nın anlatıldığı bu belgesel tam tamına 26 bölümden oluşuyor. Bir belgesel dizi niteliğinde olan The World At War, Laurence Olivier tarafından anlatılıyor. İzlerken meraktan gözünü kaçırmayacağınız bir belgeseldir, mutlaka izlemeniz gerekir.

5- Seven Worlds One Planet

Seven Worlds One Planet

Milyonlarca yıl önce anlam veremediğimiz bazı güçler, gezegenimizin kabuğunu parçalara ayırarak Pangea’yı yedi kıtaya böldü. Her bir kıtanın ayrı ayrı kendine has iklimi, arazi yapısı ve hayvan yaşamı bulunur. Güney Amerika’nın yemyeşil ormanlarından Afrika’nın yakıcı sıcaklarına kadar her bir kıtanın anlatıldığı belgesele mutlaka bir şans vermelisiniz. Seven Worls One Planet, kıtalardaki yaşamın nasıl şekillendiği ve kıtaların hayran bırakan manzaralarını da gösteriyor.

6- The Code

the code

“01010101” anlamsız bir sayı dizisi gibi geliyor değil mi? Ancak aslında bu gördüğünüz sayılar evrenin yöneticileri olmuştur. Dünyayı, hatta evrendeki her şeyi ortaya çıkaran kodlar mı? Evrenin temelinde bulunan matematiğin önemini anlatır.

Bunlara da göz atabilirsiniz: Herkesin İzlemesi Gereken Filmler

İzlemeniz Gereken En İyi Belgesel Önerileri arasından siz en çok hangi belgeselleri beğendiğiniz? Listeye eklemek izlediğiniz başka belgeseller var mı? Yorumlarda belirtin.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın