IMDb Puanına Göre Son 20 Yılın En İyi Yerli Filmleri

dağ 2 son 20 yılın en iyi yerli filmleri

Türk sineması, komediden drama, dramdan korkuya birçok türde filmler sunarak her geçen gün gelişmeye devam ediyor. İşte IMDb puanına göre son 20 yılın en iyi yerli filmleri yazımızda!

5- 7. Koğuştaki Mucize (IMDb: 8,3)

yedinci koğuştaki mucize

1983 yılında Ege kasabasında küçük bir kız çocuğu ölür. Küçük kız, sıkı yönetim yarbayının kızıdır. Memo, zekası pek gelişmemiş bir babadır ve kızı son gören kişi olduğu için suç onun üstüne kalır. Memo her ne kadar suçsuz olduğunu anlatmaya çalışsa da kimse onu dinlemez ve hapse atılır. Memo’nun yedi yaşında bir kızı vardır. Hapisteyken kızını görmek ister. Koğuş arkadaşları ona kızını göstermek için sürpriz yapmak ister. Aynı zamanda Memo’nun adalet arayışı devam etmektedir. Memo karakterini Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı filmde İlker Aksum, Deniz Baysal ve birçok başarılı oyuncu yer almaktadır.

4- Bizim İçin Şampiyon (IMDb: 8,4)

şampiyon

Bold Pilot adındaki efsane yarış atı Şampiyon filminin konusu oluyor. Gerçek hayattan uyarlanan filmde, Bold Pilot isimli at, at yarışını sevmeyenlerin bile ilgisini kazanmıştır. Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş ikilisi birlikte harika başarılara ulaşırlar. 1996 yılında yapılan Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekoru henüz kırılamadı. Ahmet Katıksız tarafından yönetilen Şampiyon filminde Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah gibi oyuncuları görüyoruz.

3- Ayla (IMDb: 8,5)

ayla

Ayla filmi 1950 yılındaki Kore Savaşı’nı konu alıyor. Türk astsubay Süleyman, savaş alanında 5 yaşında Koreli bir kız bulur. Kızın gidecek hiçbir yeri yoktur. Süleyman Astsubay, kızı yanına alır ve ona Ayla adını verir. Ayla ile Süleyman bir zaman sonra baba kız olurlar. Türkiye’ye geri dönmek zorunda olan Süleyman, Ayla’yı bırakmak istemez. Ancak Kore yasaları nedeniyle Ayla’yı yanında götürememektedir.

2- Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (IMDb: 8,5)

naim süleymanoğlu

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, tarihin en güçlü insanının hayat hikayesini konu alıyor. Naim Süleymanoğlu’nu canlandıran isim Hayat Van Eck olurken yönetmen koltuğunda Özer Feyizoğlu oturuyor. 2019 yılında vizyona giren film 2 saat 21 dakikadan oluşuyor.

1- Dağ 2 (IMDb: 8,9)

dağ 2

Oğuz ve Bekir, teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki asker arkadaşıdır. 6 yıl sonra özel bir görev için özel kuvvetlere katılırlar. Özel olarak seçilen timin görevi Kuzey Irak’ta teröristler tarafından kaçırılan bir gazeteciyi kurtarmaktır. Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar’ın başrollerini paylaştığı film Alper Çağlar tarafından yönetiliyor.

Buna da göz atabilirsiniz: IMDb Puanına Göre En İyi Komedi Filmleri

IMDb Puanına Göre Son 20 Yılın En İyi Yerli Filmleri listesinde siz en çok hangisini seviyorsunuz?

Bir Cevap Yazın